כרגע באתר
3
3
8
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

בטיחות אש בבניינים

שירות בטיחות אש בבניינים ניתן על ידי חברות מקצועיות המקפידות על שימוש באמצעים מגוונים. במאמר הבא נסביר על ההתמחות של חברות בטיחות אש בבניינים ונציג מערכות כיבוי ייעודיות לבניינים

05/11/2014
הנושא של בטיחות אש בבניינים מוסדר בתקנות ברורות המתייחסות לשורה ארוכה של סוגיות. תקנות אלו נכנסו לתוקף בשנת 2009 ומאז הן משרתות את כל הציבור. התקנות מסדירות את התאמת המרכיבים לצרכי בטיחות אש בבניינים, הן מבוססות על ידע שנצבר לאורך שנים והן מיושמות על ידי חברות מקצועיות. בנוסף, התקנות גובשו לפי חוות דעת של נציבות כבאות והצלה ותוך השוואה לתקינה האמריקאית.

אלו הנושאים העיקריים העולים מתוך תקנות בטיחות אש בבניינים:

א. דרכי מוצא ומילוט

א. דרכי מוצא ומילוט
חלק נכבד מהתקנות מגדיר את דרכי המוצא ואמצעי הבטיחות שצריכים לאפשר מילוט של המשתמשים בבניין. דרכי המוצא והמילוט רלוונטיות גם בשריפה וגם במצבי חירום אחרים. על מנת ליישם את התקנות צריכים בעלי הבניין להיעזר במומחיות של חברות המספקות שירות בטיחות אש בבניינים.

ב. תכנון ובנייה

התקנות גם כוללות הנחיות מדויקות לגבי תכנון, בנייה, ארגון וסידור הבניין כך שתמנע סכנה לחייהם או בטיחותם של המשתמשים. התכנון והבנייה קובעים לפי התקנות את רמת הבטיחות במהלך אירועי חירום או התפרצות אש, עשן, גזים ופאניקה.

ג. סוגי בניינים

ברמה המקצועית, התקנות מבחינות בין הבניינים השונים לפי סוג השימוש בבניין וכמות המשתמשים. מעבר לכך, שירות בטיחות אש בבניינים כולל בדיקה של מערכת ההגנה מפני שריפות, גובה הבניין וסוג השלד.

מה כולל שירות בטיחות אש בבניינים?

אחת הסוגיות המרתקות העולות מתוך תקנות בטיחות אש בבניינים קשורה לתהליכי ההתקנה של מערכות גילוי מוקדם של שריפה. מערכות אלו יכולות להציל חיים ולמנוע נזקים בלתי הפיכים לציוד ולרכוש. לפי החוק, יש להתקין מערכות לגילוי מוקדם של שריפה בכל בניין או איזור בבניין בו אין התראה מספקת עבור השוהים.

יש מגוון של מערכות גילוי וכיבוי אש אותן ניתן להתקין בבניינים:

• מערכות עם גלאי עשן
• מערכות כיבוי אוטומטיות עם ספרינקלרים או כיבוי בגז
• מערכות פינוי ושחרור עשן מתוך הבניין
• דלתות אש לפינוי מהיר
כל התקנות הרלוונטיות עבור שמירה על בטיחות אש בבניינים מוטמעות אצל אנשי מקצוע במהלך הכשרתם. בין היתר, ניתן לעקוב אחר יישום התקנות אצל קציני מניעת דליקות בשירות כבאות, קציני בטיחות של חברות ציבוריות או פרטיות, קבלנים ומהנדסים בוועדות תכנון ועוד. משרד הפנים עמל רבות על התקנת החוקים החדשים והם צפויים לשנות את ההתייחסות לנושא של בטיחות אש בבניינים.

לסיכום

בניינים נדרשים להיות תחת פיקוח צמוד של אנשי מקצוע עם רקע בבטיחות באש. חברות העוסקות בתחום יכולות להיעזר בתקנות ולהשתמש בהן על מנת לשפר את רמת האבטחה ולהבטיח פינוי מהיר בשעת חירום.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים