כרגע באתר
3
3
8
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

בדק בית לפני רכישת דירה

רכישת דירה חדשה או יד שנייה מחייבת ביצוע בדיקות עבור חשיפת ליקויי בנייה . במאמר הבא נעמוד על אופי בדיקות בדק בית לדירה ונסביר מדוע הן חיוניות

05/11/2014
עסקאות נדל"ן מייצגות את ההוצאה הכלכלית הגדולה ביותר שככל הנראה נבצע במהלך חיינו. מלבד משקיעים העוסקים בתחום, לקוחות פרטיים המחפשים אחר דירה לרכישה יודעים שמדובר על צעד משמעותי בעל השלכות ארוכות טווח. זו אחת הסיבות לכך שכדאי לחשוב על הפרטים הקטנים ולנצל את כל ארגז הכלים המקצועי הכולל בעיקרו בדיקת בדיקת בדק בית על ידי חברה מוסמכת עבור חשיפת ליקויי בנייה.
הבעיה העיקרית עם רכישת דירה היא שלא תמיד ניתן לזהות את הליקויים הקיימים במבנה, בתשתית או בנכס. יש צורך במעורבות של מהנדס מוסמך עם ניסיון ורקע על מנת להצביע על ליקויים פוטנציאליים ולהמליץ על תיקונים.

מה כולל בדק בית?

רצוי לערב אנשי מקצוע מוקדם ככל האפשר על מנת לבצע בדיקות יעילות ולגלם את הוצאות התיקון כבר בחוזה הרכישה.

באופן עקרוני, הבדיקות כוללות את הנושאים הבאים:

א. איטום ונזילות

בעיות רטיבות נחשבות לנפוצות מאוד גם בדירות חדשות וגם במבנים ישנים. עם זאת, על מנת לאתר את מקור הליקויים ולמצוא פתרונות יש להשתמש במכשור מתקדם כגון מצלמה תרמית.

ב. ריצוף

ליקויים בריצוף יכולים להיות אסתטיים בלבד או לחילופין גם בטיחותיים ותפקודיים. יש מגוון של ליקויים הקשורים לריצוף וגם כאן מדובר על בעיות נפוצות בדירות חדשות וישנות כאחד.

ג. בעיות קונסטרוקטיביות

– הבעיות החמורות בדירה יכולות להתחיל בסדקים קטנים בטיח בקירות ובתקרה. סדקים אלו מעידים על קונסטרוקציה המחייבת טיפול מיידי.

ד. מערכות

בדיקות של מהנדסים מוסמכים כוללות סקירת מערכות אלקרו מכאניות, מערכות חשמל ומערכות אינסטלציה במבנים משותפים ובניינים רבי קומות.

הפקת דו"ח ממצאים לאחר הבדיקה

את הקשר הגורדי בין בדק בית לרכישת דירה ניתן לבחון גם לפי הדו"ח המופק על ידי המהנדסים:
• הבדיקה מסתיימת במתן דו"ח ללקוח וברשימת המלצות לתיקונים
• במידה ומדובר על דירה חדשה, ניתן להשתמש בדו"ח כדי לחייב את הקבלן לשאת בעלויות התיקונים
• הדו"ח קביל בבית משפט והוא יכול להוות ראיה ברורה לאחר הגשת תביעה
• במקרה של דירה יד שנייה ניתן להציג את הדו"ח בפני בעל הנכס הקודם ולדרוש ממנו את גילום ההוצאות בחוזה

האחריות הניתנת על ליקויי בנייה מפורטת בחוק המכר. החוק מעניק הגנה לרוכשי דירות אולם רובנו אינם מודעים לכך.

לסיכום

מומלץ להיעזר בבעלי מקצוע מתאימים ומוסמכים שיכולים לבצע בדיקה יסודית ולחשוף את הליקויים במבנה או בדירה. בדיקה זו משתלמת כבר בטווח הקצר ויש לה משמעות דרמטית בטווח הארוך. היא חוסכת הוצאות על תיקונים, מונעת עוגמת נפש ויכולה אפילו להציל חיים. ליקויי הבנייה נפוצים מכפי שנהוג לחשוב והדרך היחידה לתקן אותם היא באמצעות בדק בית.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים