כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

סטודנטים בשוק העבודה

הקיץ הגיע ועמו רבבות סטודנטים היוצאים לפגרה מלימודיהם האקדמיים. אתר madas בדק באילו ענפים מעסיקים מחפשים להעסיק סטודנטים ומדוע.

20/07/2008

יש עבודות המוגדרות עבודות סטודנטים, ובהן עדיפות לקהל זה

מניתוח עשרות מודעות הצעות עבודה באתר madas עולה כי ישנם תחומים מובהקים בהם מעסיקים מעדיפים בבירור כי עובדיהם יהיו סטודנטים ומציינים זאת במפורש במודעות הדרושים.
בתחום שירות הלקוחות, קשרי לקוחות והמוקדים הטלפוניים (call center), 60% מהמעסיקים מציינים במפורש כי תינתן עדיפות לסטודנטים בקבלה לעבודה. בתחום הסקרים, הן הטלפוניים והן הפרונטליים, 48% מהמעסיקים מציינים כי תינתן עדיפות לסטודנטים בקבלה לעבודה. בתחום המכירות הטלפוניות (טלמרקטינג) וכן בתחום המכירות הפרונטאליות, 70% מהמעסיקים מציינים במפורש כי יעניקו עדיפות לסטודנטים. 30% מתוכם מציינים גם כי יעדיפו סטודנטים מתחום מנהל העסקים או השיווק.
בתחום המזכירות והקלדנות 35% מהמעסיקים מציינים כי יעדיפו כי עובדיהם יהיו סטודנטים.
בתחום השמירה והאבטחה 25% מהמעסיקים ציינו כי הם מעדיפים כי סטודנטים יעבדו אצלהם, כך גם בתחום הדיילות וקידום המכירות.

אז למה סטודנטים, הינם קהל מועדף על מעסיקים?

אתר madas בדק עם מעסיקים שונים אשר פרסמו במהלך החודש האחרון מודעת הצעת עבודה ואשר ציינו במפורש כי יעניקו עדיפות לסטודנטים בקבלה לעבודה. המעסיקים שנשאלו ענו כמעט פה אחד כי לדידם סטודנטים הינם לרוב אינטליגנטים יותר, בעלי כושר ביטוי גבוה ואוצר מילים מפותח. ברור כי אין מדובר בתכונות גורפות אשר נמצאות אצל כל סטודנט בהיותו סטודנט, אולם מנסיונם של אותם מעסיקים, לרוב, סטודנטים עושים רושם טוב ורציני יותר על לקוחות, הן בשיחות טלפוניות והן פרונטאלית מול לקוחות. מאחר והן בתחומי שירות הלקוחות והמכירות והן בתחומי הסקרים והמזכירות נדרשת עבודה שוטפת מול לקוחות, הרושם אותו עושה העובד על הלקוחות מאוד חשוב למעסיקים.

בניגוד לתדמית, רוב עוזרות הבית הן סטודנטיות צעירות

תחום נוסף בו משגשג הביקוש לסטודנטים בתקופת הקיץ הינו תחום משק הבית. מבדיקה שנערכה באתר ozeret4u, אתר למציאת עוזרות בית ומטפלות, עולה כי מעסיקים מעדיפים להעסיק סטודנטים כעובדי נקיון, ובייביסיטר. מבין כלל המודעות שפורסמו באתר, 57% מהמעסיקים ציינו כי יעדיפו סטודנטים לעבודות נקיון / בייביסיטר. המעסיקים עמם שוחחנו ציינו כי הסטודנטים נתפסים בעיניהם כאחראים, שניתן לסמוך עליהם.מדובר בעניין חשוב מאחר ולרוב משאירים אותם בבית לבד ללא השגחה או מפקידים לידיהם את הטיפול בילדים קטנים. לירון ליבסקינד, מנהל אתר עוזרת ozeret4u מסביר את הנתונים: הסטודנטים נתפסים כקהל אינטליגנטי, רהוט ומלומד והורים רואים בכך יתרון עצום מאחר והסטודנט השומר על ילדיהם יכול להעניק סיוע גם בשיעורי בית וגם בעבודות לבית הספר, סיוע אשר לא תמיד ההורים עצמם מסוגלים או יש להם זמן להעניק. עוד מסביר ליבסקינד כי הסטודנטים לרוב לחוצים בזמן לאור מטלותיהם האקדמיות הרבות, גם בתקופת הקיץ ועל כן יעדיפו לעבוד מהר יותר ולא "למרוח את הזמן".

מתוך נתוני לוח דרושים באתר madas ובאתר עוזרת ozeret4u, ניתן לזהות מספר תחומים בהם יש עדיפות ברורה לסטודנטים כמועסקים:

מתוך נתוני לוח דרושים באתר madas ובאתר עוזרת ozeret4u, ניתן לזהות מספר תחומים בהם יש עדיפות ברורה לסטודנטים כמועסקים:

קיימת התאמה בין מקומות עבודה שמעדיפים סטודנטים ומקומות עבודה שסטודנטים מעדיפים

במקביל, ניתח אתר madas גם עשרות מודעות של מחפשי עבודה. לא הופתענו לגלות כי התחומים בהם הסטודנטים עצמם מחפשים עבודה הינם לרוב אותם תחומים אשר הוצגו לעיל בהם המעסיקים מעדיפים סטודנטים. ניתן אולי לחשוב כי האחד הוא הגורם לשני, אולם משיחה עם מספר סטודנטים עולה כי ההעדפה שלהם לתחומים אלו מאוד הגיונית. הן בתחומי שירות הלקוחות, דיילות והמכירות והן בתחומי הסקרים, משק הבית, אבטחה וקלדנות, שעות העבודה גמישות מאוד והעבודה הינה לרוב במשמרות, כך שניתן להתאים את השעות לשעות בהן נוח לסטודנט לעבוד. סטודנטים הצריכים ללמוד לבחינות ולהגיש עבודות לרוב תלויים בשעות הפתיחה של הספריות, בעיקר בוקר ואחה"צ ולכן נוח להם מאוד לעבוד דווקא בשעות הערב ועבודות המאפשרות משמרות הינן אטרקטיביות עבור הסטודנטים. לא רק זאת, עבודה במשמרות ערב בהן לרוב יש פחות עומס עבודה ופחות טלפונים מאפשרת לסטודנטים ללמוד גם בשעות העבודה, בין שיחה לשיחה ולהרוויח עוד זמן לימוד יקר. לעיתים אף ישנם תחומים, כגון קלדנות, מידענות ועוד בהם ניתן לבצע חלק או כל העבודה מהבית ולהגיע למקום העבודה רק מדי פעם.
פן נוסף וחשוב לא פחות הינו הפן החברתי. מקומות בהם סטודנטים רוצים לעבוד ומעסיקים מעדיפים להעסיק סטודנטים, מלאים בסטודנטים, כך שסביבת העבודה היא צעירה ומאפשרת גמישות גם בין העובדים עצמם. אם למישהו יש עבודה להגיש או בחינה להתכונן אליה, חבריו לעבודה יטו לסייע לו בחילופי משמרות וגיבוי ביתר קלות מאחר והם מזדהים ועלולים גם הם להימצא באותה הסיטואציה.

העבודה המשתלמת ביותר לסטודנטים.... משק בית

בדקנו גם את נתוני השכר בתחומים השונים. בתחום השמירה והבטחון השכר הממוצע המוצע לסטודנטים הינו 21.2 ש"ח. בתחומי קשרי הלקוחות והסקרים הטלפוניים ממוצע השכר לשעת עבודה הינו 22 ש"ח. בתחום המזכירות והקלדנות השכר הממוצע לשעת עבודה הינו 22.7 ש"ח בתחום הדיילות וקידם המכירות השכר מעט גבוה יותר ועומד על 25 ש"ח ממוצע לשעת עבודה. שכר מעט גבוה יותר ניתן למצוא בתחום המכירות, הן הפרונטליות והן הטלפוניות. השכר הממוצע לשעת עבודה בתחום זה אמנם עומד על 22 ש"ח לשעה, אולם מדובר בשכר בסיס עליו מתווספת עמלה של כ 5 ש"ח בממוצע לכל שעת עבודה. ההפתעה הגדולה מגיעה מתחום משק הבית. השכר הממוצע לשעת עבודה של עוזרת בית הינו 40 ש"ח.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים