כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

מערכות כיבוי אש לבניין

התקנות החדשות מחייבות שבכל בניין חדש יהיו מינימום מטפים בכל קומה, גלאי עשן למתן התרעה ומערכת ספרינקלרים. במאמר הבא נסביר על חשיבות מערכות מן הסוג הזה ועל תפקידן הייחודי בבניינים

05/11/2014

מילוט במקרה שריפה

באמצעות הטמעה נכונה של מערכות גילוי וכיבוי אש בבניין ניתן לאפשר מילוט במקרה של שריפה או דליקה. המערכות חיוניות עבור הצלת חיי אדם והן מונעות גם נזקים בלתי הפיכים לרכוש, לציוד ולמבנה. המטרה העיקרית היא לנצל את המערכות כדי לתת התרעה מוקדמת בדבר השריפה, תוך כדי יצירת תנאים המאפשרים מילוט. המערכות המשולבות בבניין מצמצות ומונעות את הנזקים הצפויים משריפה קומתית או כללית.

קצת על היתרונות

על אף האמור לעיל, היתרונות של מערכות גילוי אש לבניין החלו לקבל ביטוי חוקי רק בשנים האחרונות. כיום יש שורה ארוכה של תקנות המחייבות שבכל בניין חדש יהיה מינימום של מערכות גילוי וכיבוי שונות כגון:
• מינימום מטפים בכל קומה
• גלאי עשן
• ספרינלקרים (מתזים אוטומטיים
• ארון כיבוי אש עם גלגלון לכיבוי שריפות
• ברז כיבוי בקומת הקרקע

סוגי מערכות כיבוי אש לבניין

סוגי מערכות כיבוי אש לבניין
חשוב לציין כי קיימים סוגים שונים של מערכות המשולבות בתוך המבנה:

א. מערכות גילוי עשן

אלו המערכות הנפוצות ביותר. במערכות אלו יש גלאי עשן הפועלים באופן אוטמטי ובמידת הצורך הם מתריעים על עשן בתוך המבנה או בחדרים.

ב. מערכות כיבוי

ספריקלרים או מטפי כיבוי נכללים לדוגמא בקטגוריה של מערכות כיבוי. זהו ציוד המאפשר את הכיבוי בפועל, בין אם על ידי האנשים בבניין ובין אם על ידי כוחות הכיבוי.

ג. מערכות הטיפול באוויר

אלו מערכות המשולבות בעיקר בבניינים חדשים. מערכות אלו מפנות את העשן ומונעות את התפשטותו בחלל.

מה ההבדל בין בניינים לבין חניונים?

כל סוג של מבנה ציבור, מסחר ומשרדים מחויב על פי חוק במערכות לגילוי וכיבוי אש. מערכות אלו נפוצות גם בבנייני מגורים והתקנה שלהן מתבצעת לרוב בעקבות דרישה של הדיירים. בנוסף, בבנייני מגורים גבוהים קיימת חובה להתקנת מפוחי דיחוס מדרגות. אלו מפוחים שתפקידם ליצור על-לחץ בחדרי מדרגות וגם למנוע חדירת עשן כדי לאפשר לאנשים להימלט בבטחה.

ההנחיות והתקנות התקפות לגבי מערכות כיבוי אש לבניין לא תמיד קיימות בחניונים ומקלטים. לפי הנוהל בישראל, בחניונים נדרשת התקנה של מערכת פינוי-עשן. בחניון מאוורר ניתן להסתפק בפינוי עשן טבעי המבוסס על פתחים בקירות או בתקרה, בעוד בחניונים אחרים יש צורך במערכות פינוי עשן מכאניות.

מלבד האמור לעיל, יש אלמנטים אחרים הדורשים פינוי עשן בבניין וביניהם חדרי משאבות, מחסנים, חדרי ארכיון ועוד. כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע כאשר מתקינים מערכות כיבוי וגילוי אש ולהקפיד על הוראות החוק. מערכות כיבוי אש נדרשות בבניינים פרטיים וציבוריים ולעיתים קרובות הן מאפשרות התמודדות יעילה עם שריפות ודליקות.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים