כרגע באתר
1
4
7
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

טיפול באמצעות בעלי חיים לילדים

שיטת הטיפול המסתייעת בבעלי חיים מתאימה גם לילדים וניתן להתמודד בעזרתה עם מגוון רחב של בעיות חברתיות, התנהגותיות וקוגנטיביות. במאמר הבא נסביר מה מאפיין את שיטת הטיפול וכיצד היא מתבצעת

26/11/2014
טיפול באמצעות בעלי חיים הוא חלק משיטה השייכת לתחום הפסיכותרפיה והריפוי בעיסוק. בניגוד לשיטות אחרות, טיפול מן הסוג הזה מבוסס על הסתייעות בבעלי חיים. מטרת השיטה היא לשפר את איכות חייו של המטופל והיא מתאימה לכל הגילאים, לרבות ילדים, צעירים ובני נוער.

הטיפול נוגע בהיבטים רבים בחייו של הילד ולכן הוא מאפשר השגת מטרות כגון:
• שיפור התפקוד הפיזי בבית, בחברה ובבית הספר
• מיקוד יחסים חברתיים עם בני גילו של הילד
• פיתוח יכולות רגשיות
• שיפור תפקוד קוגנטיבי-לימודי

מלבד האמור לעיל, הטיפול באמצעות בעלי חיים מסייע לילדים עם תסמונת הנמצאת על הספקטרום האוטיסטי. מערכת היחסים עם בעלי החיים מגבירה את הקשר של הילדים עם הסביבה החברתית ומטמיעה בהם תחושות של ביטחון.

חשיבות הקשר הטיפולי עבור התמודדות עם בעיות

הקשר הטיפול הוא אחת הסיבות המרכזיות להצלחת הטיפול וההתמודדות עם בעיות שונות. הבעיות המזוהות עם ילדים מתרחשות בתחום הרגשי, החברתי, ההתנהגותי והקוגנטיבי, אולם הקשר הטיפולי מבטיח אינטראקציות יומיומיות ושגרתיות. אינטראקציות אלו אחראיות בהמשך על יצירת קשר נפשי בין הילד לבין בעל החיים. הנוכחות של החיה וגם ההתנהגות שלה מזמנים עבור הילד מגוון חוויות חדשות. היות והטיפול מתבצע בנוכחות איש מקצוע מוסמך, הוא מאפשר לילד לחשוף בעיות או מצוקות המטרידות אותו.

גם החיות המשמשות במסגרת הטיפולית עוברות תהליך של אילוף או אימון. תהליך זה מאפשר שמירה על בטיחות הילד, מחזק את היחסים הטיפוליים ומקדם את השגת המטרות. הקשר הטיפולי בין הילד לבין בעלי חיים יכול להיות מבוסס על דיבור, משחק ועוד. עם זאת, יש להתאים באופן אישי את יחסי הגומלין בין האדם לחיה. התאמה זו מתבצעת רק לאחר זיהוי המאפיינים הפסיכו-חברתיים של כל מטופל.

היכן וכיצד מתבצע הטיפול?

טיפול באמצעות בעלי חיים מתבצע בתוך חוות ייעודיות המתאימות למטרה. המסגרת הטיפולית כוללת פינות חי או ליטוף המתאימות בעיקר לילדים קטנים, חוות רכיבה לבני נוער ולעיתים גם טיפול פרטני עם בעל חיים יחיד בלבד. בעלי החיים הנמצאים במסגרת הטיפולית שייכים לרוב למחלקת היונקים או העופות, בעיקר בשל היכולת שלהם לפתח תקשורת עם המטופל והילד.

אנשי מקצוע העוסקים בתחום הפסיכותרפיה מכירים את כל הפעילויות איתן ניתן לטפל בילד באמצעות בעלי חיים. על קצה המזלג כדאי להזכיר פעילויות בסיסיות של רכיבה, חליבה, התבוננות והליכה, כמו גם פעילויות של זחילה, חיבוק, אחיזה או הורמה והורדה. הפעילויות יוצרות קשרים גופניים בין הילד לבין בעלי החיים והן כמובן מעוררות את המטופל לפעולה אקטיבית.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים