כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

תמורות בתחום הבנייה מהעת העתיקה ועד היום

תיאור השינויים הטכנולוגיים והתמורות בתחום הבנייה החל מהעת העתיקה, עבור דרך תקופת הרנסנס ועד היום.

16/04/2015
הבנייה מלווה את האנושות עוד משחר ההיסטוריה, כשלמעשה כבר בתקופה הפרהיסטורית הוקמו מבנים מסוגים שונים באמצעות טכנולוגיה פרימיטיבית וראשונית. המבנים הקדומים ביותר שנבנו על ידי האדם הקדמון היו עשויים מעץ ואבן כשאת המבנים הראשונים בנו במסופוטמיה העתיקה. ככל שהתרבות האנושית התקדמה, השתכללו והלכו טכנולוגיות הבנייה והתאפשרה הקמה של מבנים יציבים, נוחים וגדולים יותר.

בנייה בעת העתיקה

בנייה בעת העתיקה
היה זה רק בתקופת רומא העתיקה עת התרחשו מספר קפיצות דרך משמעותיות בתחום הבנייה כמו למשל המצאת הכיפה והקשת שאפשרו לפתח שפה אדריכלית חדשה וטיפוסי בניין חדשים. במהלך ימי הביניים טכנולוגיות הבנייה התפתחו מעט מאוד, בעיקר בכל הקשור לטכניקות העיבוד של האבנים והלבנים. במהלך הרנסנס לעומת זאת, התרחשו פריצות דרך משמעותיות ביותר בתחום הבנייה עם פיתוחם של כלים הנדסיים מהפכניים. אמנם לא מדובר בציוד מכני הנדסי מתקדם כמו למשל מלגזה או טרקטור, אך בכל זאת תקופה זו הביאה עמה התקדמות אדירה בתחום הבנייה.

השינויים בחומרי הבנייה

במהלך המאה ה-19, עם התפתחות המהפכה התעשייתית, האדריכלות החלה לאמץ שיטות בנייה וטכנולוגיות עם רעיונות תעשייתיים מודרניים, כשלמעשה רק אז החלו הברזל והפלדה לתפוס את מרכז הבמה בתור חומרי בניין. השימוש בפלדה כחומר גלם מרכזי בתחום הבנייה עדיין לא היה מושכל במאה ה-19, אך חשוב להזכיר מספר מבנים שמהווים את פסגת האדריכלות שהוקמו בתקופה זו, כמו למשל מגדל אייפל וארמון הבדולח הלונדוני שנוצרו על ידי שימוש מסיבי בפלדה.

לצד חומרי בניין אלה התפתח ונעשה נפוץ גם השימוש בבטון מזוין. הבטון בא לעולם כבר במהלך המאה ה-18 והבטון המזוין פותח ככל הנראה במהלך ה-19, אך היה זה רק במהלך המאה ה-20 עת החלו לעשות שימוש בבטון המזוין בענף הבנייה באופן כזה שימצה את תכונותיו המיוחדות.

כיום נפוץ השימוש בחומרים שונים המהונדסים במיוחד על ידי מהנדסי חומרים עבור תעשיית הבנייה, המחזיקים בתכונות מיוחדות הנדרשות בענף זה כמו למשל יכולת סינון רעשים, סינון קרינה, שקיפות מרבית, יכולת עמידה בפני שינויי מזג האוויר, עמידות בפני רעידות אדמה ועוד.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים