כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

סוגי גני ילדים

ישראל מציעה מגוון רחב של גני ילדים, ממגוון סוגים ועם שלל פעילויות חינוכיות כאלה ואחרות. איך נדע לאן לשלוח את העולל הקטן? האם לגן ילדים אנתרופוסופי? או שמא לגני ילדים דמוקרטיים , הוליסטיים או במתכונת ירוקה וידידותית לסביבה?

30/08/2009
חודש אוגוסט. שנת הלימודים עומדת בפתח ואם אתם הורים לילדים רכים בשנים, שוב חוזרת אותה ההתלבטות – לאיזה גן מכל שפע גני ילדים הפרושים בכל מקום כפטריות אחרי הגשם, תשלחו את הילד השנה? איזה גן ייתן לילד את כל מה שהוא צריך, שזה אומר: חום, אהבה, תזונה נכונה וגם, אם אפשר, קצת ידע... אם מסתכלים על הפרסומים השונים של גני הילדים השונים עוד יותר במקומונים, באינטרנט ותחת כל עץ רענן, אפשר לראות שבכל הפרסומים כתובים, פחות או יותר, אותם דברים: גן מרווח, צוות חם ומסור, ארוחות מזינות וכמובן חתימה שאינה משתמעת לשתי פנים - "כיף לגדול איתנו בגן X".

אבל, בכל זאת, ישנם פרסומים (בדרך כלל גדולים יותר) שמציעים משהו מעבר – אותו משהו שלא תוכלו למצוא בכל גם ילדים. במאמר זה נסקור את הסוגים השונים של גני הילדים שמציעים את ה"משהו מעבר", על מנת לנסות לסייע לכם לעמוד במשימת בחירת הגן כשהמצפון מציק לכם כמה שפחות.

גני ילדים אנתרופוסופיים

גני ילדים שבבסיסם עומדת שיטת החינוך "ולדורף", שלפיה בשבע השנים הראשונות לחייו, ילד עסוק בעיקר בפיזיות – גופו ועצמו. לכן, לפי שיטה זו, במהלך שנים אלה אין לתת דגש על הפיתוח האינטלקטואלי של הילד בצורת חינוך דידקטי (משחקי קופסה, לימוד קריאה וכו') אלא דווקא על מיומנויות מוטוריות ועל דמיון, משחק ויצירתיות. כך, לפי שיטה זו, ילמד הילד את העולם על פי דרכו שלו ולא על פי דרכם של המבוגרים, יתנסה במגוון חוויות ומהן גם ילמד ובעיקר- ייהנה.

גני ילדים דמוקרטיים

ממש כמו בתי הספר הדמוקרטיים השונים, גני הילדים הדמוקרטיים מציעים לילדים לבחור בעצמם מה הם רוצים לעשות וללמוד. גנים אלה מתנהלים כמה שאפשר על ידי הילדים, ובעצם – על ידי כל ילד לעצמו, כאשר הוא זה שמחליט כמעט בכל רגע נתון מה הוא רוצה לעשות. התערבות הגננת היא מינימלית, אבל כמובן קיימת על מנת שהדמוקרטיה לא תהפוך, חלילה, לאנרכיה...

גני ילדים הוליסטיים

גנים שהדגש המושם בהם הוא על הילד כמכלול. כל ילד זוכה ליחס אישי המאפשר לו להתפתח בדיוק כפי שהוא רוצה ויכול, ללא צורך בתחרות או בהידמות לילדים האחרים. גני ילדים אלה משלבים בדרך כלל עיסויים בסדר היום שלהם – ובכלל שמים דגש על מגע מחבק, חום ואהבה.

גני ילדים ירוקים

גנים המושתתים לחלוטין על אהבת הסביבה ועל מחזור. כל החפצים בגן יהיו כאלה העשויים מחומרים ממוחזרים, הילדים ילמדו איך למחזר ואיך לעשות כל דבר בצורה שתפגע בסביבה כמה שפחות. הילדים יחונכו בדרך כלל לשותפות מלאה עם הטבע והסביבה ולאהבתם.

גני ילדים נושאיים

ישנם גני ילדים המייחדים את עצמם מאחרים באמצעות התמקדות בנושא מסוים אותו הם מפתחים. כך תוכלו למצוא גני ילדים מוסיקליים, גני ילדים ללימוד אנגלית, גני ילדים מדעיים ועוד ועוד. צוות הגננים בגנים אלה מורכב, כמובן, מאנשי מקצוע בתחום הנלמד, המעבירים לילדים את הידע שלהם בדרכים מתאימות לגיל וליכולת.

סיכום

אנו תקווה שהמאמר סייע לכם לבחור את גן הילדים המתאים ביותר לילד שלכם, או לפחות את הסוג המתאים לו, ולכם. אנחנו אתכם בכל בחירה שתעשו, ומאחלים לכם ולילדיכם שנה טובה ומתוקה, בכל גן שבו יהיו.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים