כרגע באתר
1
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

האם מגיעה לעוזרת בית חופשת לידה?

עוזרת הבית שלכם בהיריון ואתם רוצים לדעת מהן זכויותיה כדי לדעת אם אתם צריכים לחפש עוזרת חדשה? במאמר זה תקבלו את התשובה.

19/05/2015
זכויותיה של עוזרת הבית זהות לאלו של כל עובד שכיר אחר - על פי החוק בישראל, עוזרת בית אמורה להיות מועסקת באותם תנאים שמועסק כל עובד שכיר אחר במשק. משמעות הדבר היא, שאם היא בהיריון – מגיעה לה חופשת לידה של 14 שבועות, ממש כמו שמגיעה לכל עובדת שכירה אחרת שיולדת. זכות זו היא טבעית לחלוטין, שכן כל אמא רוצה להיות עם תינוקה ככל שהמצב מאפשר זאת, ולכן המעסיק שלה חייב לאשר לה לצאת לחופשת הלידה – לתקופה האמורה בחוק.

אבל – חשוב לקחת בחשבון, שלא תמיד ישלמו עבור התקופה הזאת לעוזרת הבית. חופשת לידה, כפי שהיא מוגדרת על ידי הביטוח הלאומי, תינתן רק לעובד שמשולמים עבורו דמי ביטוח לאומי. היינו – אם לא נרשמתם כמעסיקים של עוזרת הבית במוסד לביטוח לאומי – זכויותיה ייפגעו והיא לא תהיה זכאית לקבל את דמי הלידה המגיעים, על פי חוק, לכל עובדת שכירה שיולדת, כמו גם את האפשרות לצאת לחופשה ולקבל עבורה תשלום מהמוסד.

במילים אחרות – על מנת שעוזרת הבית שלכם תוכל לממש את מלוא זכויותיה לאחר הלידה, היינו – לקבל דמי לידה ולצאת לחופשת לידה בתשלום – אתם חייבים להיות רשומים במוסד לביטוח לאומי כמעסיקיה. אם לא נרשמתם – היא תוכל לצאת לחופשה על פי רצונה, אבל לא תקבל כסף עבור הימים בהם לא עבדה.

האם מגיעה חופשת לידה לעוזרת בית המועסקת על ידי קבלן?

כשמדובר בעוזרת בית המועסקת על ידי קבלן שירות – הוא זה שאמור לדאוג לכל זכויותיה. כלומר – הוא אמור להירשם במוסד לביטוח לאומי כמעסיק שלה והוא זה שאמור לשלם עבורה ביטוח לאומי. היה ועשה כן – תגיע גם לאותה עוזרת חופשת לידה כפי שמגיעה לכל עובדת שכירה אחרת, היינו – חופשת לידה בתשלום. אם לא עשה כן – לא תוכל אותה עובדת לקבל תשלום עבור הימים בהם נעדרה מהעבודה.

לסיכום – הכלל ברור מאוד: לעוזרת בית מגיע לקבל תשלום עבור חופשת הלידה שלה, בתנאי שמשולמים עבורה דמי ביטוח לאומי. מי שמעסיק עוזרת בית, בין אם הוא בעל הדירה שמעסיק אותה באופן פרטי ובין אם הוא קבלן שירות המעסיק מספר עוזרות – חייב לדאוג לפתוח תיק מעסיק במוסד לביטוח לאומי, ולהפריש דמי ביטוח לאומי לטובתה, על מנת להבטיח שהיא תוכל לממש את זכויותיה. מי שלא יירשם וייתפס כמעסיק עוזרת בית ללא דיווח – צפוי לקבל קנסות ועונשים שיכולים להיות לא נעימים. שמרו על זכויותיה של עוזרת הבית, כדי שהיא תוכל לקבל את כל מה שמגיע לה, וכדי שאתם לא תצטרכו לשלם על כך ביוקר.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים