כרגע באתר
3
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

עוזרת בית לא רוצה ביטוח

אם אתם מעסיקים עוזרת בית, אתם בוודאי יודעים שעל פי החוק בישראל אתם חייבים להירשם כמעסיקים במוסד לביטוח לאומי (באמצעות פתיחת תיק מעסיק) ולשמור על כל זכויותיה שהן זהות לזכויותיו של כל עובד שכיר אחר במשק הישראלי. אבל – מה עושים אם אותה עוזרת בית לא רוצה ביטוח? כל התשובות – במאמר שלפניכם.

19/05/2015
חובת התשלום של ביטוח לאומי עבור עוזרת בית, ממש כמו עבור כל עובד שכיר אחר בישראל, אמנם נקבעה בחוקי המדינה וכל המעסיקים חייבים ליישם אותה בפועל. מטרתה של חובה זו היא לא, כמו שאנשים נוטים לחשוב, להונות את הציבור ורק ליצור דרך נוספת לגבות כסף מהתושבים, אלא לבטח את העובדים ולספק להם קצבאות כספים בעתות שונות בחיים. כך למשל, תשלום של ביטוח לאומי עבור עובד שכיר מבטח אותו במקרה של תאונת עבודה או תאונת דרכים, וכך, אם הוא חלילה נפגע באחת מהדרכים הללו ונקבעים לו אחוזי נכות מסוימים ו/או אובדן כושר עבודה – הוא יכול לתבוע את הביטוח הלאומי ולקבל קצבה שתסייע לו להמשיך לחיות בכבוד.

מי שלא מבוטח בביטוח לאומי אינו מבוטח במצבים כאלה ואחרים, ואינו זכאי לקבל שום קצבה במקרה של תאונה או הגעה לגיל פרישה.

אז מה עושים אם עוזרת בית לא רוצה ביטוח?

יש עוזרות בית שאומרות למעסיקיהם שהן לא רוצות ביטוח. המניעים שלהן הם כנראה רבים, ביניהם הרצון לא להיחשף כעוזרות בית בגלל הבושה הנלווית לכך, חוסר הרצון להיות תחת עינן הפקוחה של רשויות המסים (שהרי ככל שמרוויחים יותר כסף צריך לשלם יותר כסף כמסים למדינה) ועוד.

אבל – כמעסיקים חשוב לדעת שאסור לכם להעסיק עוזרת בית שלא רוצה ביטוח, אלא אם אתם מצליחים לשכנע אותה לעשות בכל זאת. זאת משום שהעסקה של עוזרת בית ללא ביטוח דינה כהעסקת עובד שלא כחוק, מעשה שאתם עלולים לשלם עליו בדרך של קנסות גבוהים ועונשים אפילו יותר חמורים.

יתר על כן, עוזרת שאינה מבוטחת ונפגעת, חלילה, במהלך שעות עבודתה, יכולה לתבוע אתכם בגין הפגיעה, ובין כותלי בית המשפט יכול מאוד להיות שאתם תצאו אשמים והיא זכאית. התוצאה – אתם עלולים למצוא את עצמכם משלמים את כל ההוצאות הרפואיות שלה, כולל תשלומים עבור אובדן כוח עבודה, עוגמת נפש ולקיחת שירותים משפטיים.

אם להוסיף על זה את העובדה שזה מסוכן גם לעוזרת עצמה, שלא תהיה זכאית לממש את זכאותה לקבלת דמי לידה דמי אבטלה או דמי פגיעה – המסקנה הינה מאוד-מאוד ברורה. לא מעסיקים עוזרת בית שלא רוצה ביטוח לאומי. נקודה.

זכרו: אל תתפתו להעסיק עוזרת בית ללא תשלום של דמי ביטוח. זה אולי נראה לכם יותר חסכוני, אבל זה הרבה יותר מסוכן – ובטווח הארוך גם ממש לא משתלם.

לקבלת מידע נוסף אודות העסקת עוזרת בית ניתן לפנות לאתר של המוסד לביטוח לאומי.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים