כרגע באתר
3
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

תביעת אובדן כושר עבודה- כיצד מתחילים?

אדם המאבד את יכולתו לעבוד עקב מחלה או תאונה, עלול למצוא עצמו במצב של אובדן מקור פרנסתו. בכדי למנוע מצב זה תושבי ישראל מבוטחים בביטוח אובדן כושר עבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי. אנשים רבים מבטחים עצמם בביטוח פרטי נוסף למקרה של אובדן כושר עבודה, בכדי לבטח את עתידם במידה ויזדקקו לסיוע כספי מעבר לסיוע שהביטוח הלאומי עשוי לתת ולהגיש תביעה לגורמים הרלוונטיים.

18/12/2016

מהו אובדן כושר עבודה?

מהו אובדן כושר עבודה?
מדובר במצב בו אדם איבד את יכולתו לעבוד ולהתפרנס עקב מחלה או תאונה. אדם אשר נפצע או איבד את כושר העבודה שלו זכאי לקבלת סיוע מביטוח לאומי להבטחת מחייתו. באם הינו מבוטח גם באופן פרטי הוא יהיה זכאי לתבוע גם את חברת הביטוח. בנוסף, במצבים בהם לבני משפחתו של הנפגע קיימת תלות מוחלטת בהכנסה המשפחתית, יהיו הם זכאים לקבל זכויות מביטוח לאומי (וכן אף במקרים של פטירה).

להלן המאפיינים העונים על הגדרה זו, אשר בעזרתם ניתן להגיש תביעה:

● אובדן כושר עבודה מלא: אדם אשר אינו יכול לעבוד באף עבודה בעקבות פגיעה.
● אדם אשר יכולת ההשתכרות שלו ירדה ושכרו הצטמצם באופן משמעותי בעקבות הפגיעה.
● אדם אשר אינו יכול להמשיך ולעסוק בתחומו או בתחום ההשכלה שרכש.
● חברות ביטוח פרטיות כוללות אף הגדרה של אובדן כושר עבודה מקצועי המיועד ספציפית למקצוע המסוים בו התמחה המבוטח (לדוגמא - מתופף אשר זקוק לידיו ורגליו).
● אובדן כושר עבודה זמני – לרוב עד שלושה חודשים, כשלאחר מכן הנפגע מחלים וחוזר לתפקוד תקין.
● אובדן כושר עבודה לצמיתות – כאשר הפגיעה הינה בלתי הפיכה, והנפגע לא יוכל לחזור לתפקוד קודם.

כיצד מגישים תביעת אובדן כושר עבודה?

במידה ואינך יכול לעבוד כתוצאה מפציעה או מחלה, עליך להגיש בקשה לחברת הביטוח ו/או קרן הפנסיה לקבלת קצבה חודשית בהתאם לכיסוי הביטוחי שיש לך. קבלת האישור מחברת הביטוח לוקחת זמן , לכן יש להתחיל בתהליך תביעת אובדן כושר עבודה מוקדם ככל הניתן.

מילוי טופס תביעה

לצורך הגשת התביעה יש למלא טופס תביעה על פי חברת הביטוח או קרן הפנסיה בה הנך מבוטח. על התובע למלא את הטופס, לחתום על ויתור סודיות רפואית ולצרף את כל המסמכים הנדרשים. יש לפרט את פרטי המקרה, תאריך המקרה, האם היתה תביעה או שהנך זכאי לתבוע חברת ביטוח נוספת וכן פרטי חשבון הבנק שלך לטובת הפקדת הקצבה.

מסמכים חשובים

יש לצרף את המסמכים הבאים: צילום ת"ז כולל ספח, טופס 101 – טופס עובד, צילום המחאה או אישור ניהול חשבון, אישורים רפואיים- אישור מרופא תעסוקתי, חוות דעת רופא מטפל, אישורים בגין חופשת מחלה, אישור מרופא מומחה ואישור אובדן כושר עבודה, אישור שכר – 12 תלושי שכר אחרונים או אישור מרואה חשבון על 12 חודשי הכנסות אחרונות, אישור מהמעסיק על היקף המשרה או לחילופין על הפסקת העבודה בגין מקרה הביטוח.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים