כרגע באתר
2
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

איך לעזור לבע"ח להתמודד עם רעשים סביבתיים?

חיית המחמד שלנו יקרה ללבנו ממש כמו משפחה. כמו ילד קטן, גם הכלב שברשותנו או החתול יכולים לפחד מאוד מגורמים סביבתיים שהם פוגשים לראשונה ולא מצליחים להסתגל אליהם, אולי בעצם מחוסר ההבנה מה הוא אותו דבר.

20/12/2016
אחד הדברים שמטרידים מאוד חיות מחמד, בעיקר כלבים, אלו הם הרעשים החיצוניים שפוקדים אותנו ביום יום. השינוי בין כלב שגדל בקיבוץ או במושב לבין כלב שגדל בבית בעיר גדולה, ששומע כל היום עבודות עפר עם בובקט, , סלילת כבישים וכו' עלולים להפחיד אותו וליצור אצלו סימנים של פחד מטיול מחוץ לבית.

נפוץ בעיקר אצל כלבים

שתי חיות המחמד הנפוצות ביותר הן כלבים וחתולים. אצל כלבים הבעיה חמורה הרבה יותר. עניין זה עדיין לא ברור ונמצא עד היום בבדיקה מדוע הם מפחדים כל כך מרעשים חיצוניים ומדוע רף ההסתגלות שלהם לא משתפר עם השנים. מצב כזה אצלם יכול לפגוע בביטחון העצמי שלהם פגיעה קשה והבשורה הטובה היא, שיש מה לעשות.

כך תזהו האם הכלב שלכם צריך עזרה

ישנם סימנים רבים לחרדה של הכלב שלנו שאותם קל לראות. כך נוכל להתחיל להבין את התהליך שאנו נדרשים לתת לו כדי להתגבר. הסימנים מופיעים עם חשיפה לרעשים כמו אלו של רעמים, משאיות, עבודות עפר עם בובקט ועוד, וכוללים: התחבאות להישמע הרעש, איש שליטה על סוגרים, התנשפות עזה, הסתובבות ללא מעש בבית, ניסיונות בריחה, ריור כבד, חוסר אכילה, אי ציות לפקודות ועוד.

איזה טיפול אפשר להציע כדי לעזור לפתור את הבעיה

קודם כול אפשר להירגע, הבעיה הזו נפוצה. אתם וכמובן הכלב שלכם לא צריכים להרגיש מוזרים ויוצאי דופן. חשוב להבין מההתחלה, לא תמיד יימצא פתרון וזה תלוי בכלב ובאופי שלו, וחומרת הגירויים החיצוניים. גם הרגליו של הכלב משפיעים על התוצאות, וגם כמות ההשקעה שהבעלים מסוגל ומוכן להשקיע בפתרונה. כלל ברזל הוא שאסור לתת לכלב תחושה שהוא טועה ולהעניש אותו כתגובה לפחדים שלו ולסימנים שהוא מראה מחד, ומאידך לא לתת לו עודף תשומת לב. הדבר שצריך לעשות הוא לתת לו תשומת לב כדי להעניק לו שוב את הביטחון שחסר לו בדמות משחק או ליטוף, או בעצם כל דבר שהכלב שלנו אוהב לעשות.

טיפול התנהגותי נכון ואם אין ברירה: טיפול תרופתי

כדי לפתור את הבעיה צריך להבין איך הכלב חושב. אם נצליח ליצור התניה חיובית וקונוטציה טובה יותר במוחו של הכלב נוכח חשיפה לגירויים של רעש, נוכל לפתור או לפחות לשפר את הבעיה. כך למשל, לפני חשיפה לרעש, החל מהליכה קצרה בחוץ לטיול לילי ועד מופעים שכוללים זיקוקים ורמקולים חזקים, נשפר את תגובות הכלב. אם המציאות מחייבת את הכלב להיות ליד רעשים חיצוניים כדאי להרגיל אותו בהדרגה לעובדה שהרעשים הם חלק מחייו, כך לאט לאט הכלב יתרגל לעובדה ויבין שהרעש לא מסכן אותו בשום צורה. טיפול תרופתי כדאי לשקול רק במקרים קיצוניים. סוג התרופות משתנה ויש תרופות ארוכות טווח וקצרות טווח, ובדרך כלל ההמלצה היא לתת אותם רק לפני מועדים נקודתיים כמו מופע גדול או בתקופת שיפוצים.

כדאי לשקול שינוי סביבתי

שינוי סביבתי כדאי לשקול במידה והבעיה לא נפתרת או גם כדי לסייע לכלב בתהליך שהוא עובר. אפשר להנמיך רעשים כמו טלוויזיה או צלצולים מקפיצים מהטלפון הנייד וכך לעזור לכלב בהסתגלות עד שיסתגל באופן מוחלט. גם יצירת מחסה לכלב בו הוא ירגיש מוגן כמו שמיכות או אפילו ארגז קרטון יכולים לסייע. כל השלבים והפעולות הללו יגרמו לכלב שלכם להפסיק לפחד מעבודות עפר עם בובקט, הודעה בטלפון הנייד או סתם טיול לילי בגוש דן.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים