כרגע באתר
5
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

פרויקטים של תמ"א ברמת גן

תמ"א 38 היא תכנית מתאר של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה והיא האור ותקווה לאנשים רבים שרצו לשפץ את המבנה הישן שלהם. גם ברמת גן משתמשים בתכנית הזו כחלק מהגנה מפני רעידת אדמה והתחדשות עירונית, אך יש כמה דברים שחשוב לדעת עליה.

24/04/2018

השינוי הגדול של תמ"א 38

השינוי הגדול של תמ"א 38
תמ"א 38 נפוצה בערים רבות ברחבי הארץ. היא נפוצה בפריפריה וגם במרכז, בגוש דן למשל, תוכלו למצוא לא מעט פרויקטים כאלו. גם ברמת גן יש בניינים רבים שנהנים מהפרויקט הנוח, הזול והמהיר של תמ"א 38 וניתן לראותו בשלביו השונים, מההכרזה על תחילת השיפוצים שקרובה ועד מבנים שבהם הבנייה כבר הסתיימה, בכל שכונה ושכונה. יש תהליכים של פינוי ובינוי ולמרותש אינם נפוצים הם מתבצעים גם ברמת גן, בעוד חלק אחר של המבנים עוברים חידוש ושיפוץ בלבד.

מדוע נדרשים פרויקטים של תמ"א 38 ברמת גן?

המטרה הראשית של תמ"א 38 היא העלאת סטנדרט הבטיחות של המבנים בפני רעידות אדמה. רעידת אדמה חזקה בישראל יכולה להכות בכל רגע וכך למעשה המבנים הלו עם אלפי אנשים ברמת גן יכולים להיות בסכנה באופן משמעותי. מעבר להגנה על המבנים הללו מפני רעידת אדמה שכוללת את חיזוקם בכמה דרכים, יש צורך בהתחדשות עירונית כדי להעלות את סטנדרט השכונות ברחבי הארץ .הפערים גדולים מאוד ותמ"א עוזרת להתחדשות הזו בצורה נפלאה ומשתלמת לכל הצדדים כולל למדינה.

אילו אלמנטים להוסיף בפרויקטים?

תמ"א 38 התפצלה לשני חלקים כאשר תמ"א 38 א' היא התכנית שבה ניתן לחזק מבנים בתכנית זו ניתן להוסיף פיר מעלית מחוץ שטח הבניין, מרחב מוגן לכל דירה, קומות על חשבון השטח המשותף וכמובן, מקומות חנייה.

הגבלות של תמ"א 38 מבחינת העירייה

המטרות העיקריות בפרויקט הן חיזוק מבנים והרחבת מבנים. אך יש הבדל בין חיזוק בניין לבין הוספת קומות בבניין ולהפוך מבנה בן 4 קומות למבנה בן 6 קומות וכולה. הבעיה הזו יכולה להיות גדולה מאוד מבחינת הרשויות המקומיות שלא ירצו לשנות את צביון העיר. יש שכונות שבהם אין רצון של העירייה להפוך אותן לשכונות של רבי קומות, מסיבות רבות וביניהן שמירה על צביון השכונה והתנגדות התושבים. לכן כדי לעבור את תהליך התמ"א 38 יש לקבל אישור מהרשות המקומית והיא מצידה יכולה לפסול את התהליך גם אם אתם זכאים לפי החוק.

התמודדות עם התנגדויות

תוכניות תמ"א עלולות להתעכב או לחלופין לא לצאת לפועל במידה ולא כל הדיירים מאשרים להתחיל את התהליך. על מנת שיאושר התהליך מול חברת פיתוח יש צורך באישור של כ80% מבעלי הדירות. מומלץ לבצע בדיקה עם כלל בעלי הדירות טרם התחלת תהליך המו"מ אל מול החברת פיתוח.

בעיות עם השכנים ומבחינת הפרקטיקה

פרויקטים של תמ"א 38 ברמת גן כמו כל פרויקט בניה גם בפרויקטים מהסוג הזה לפעמים לוקח זמן רב לסיים אותם, עד כדי שהוחמרו הסטנדרטים שמאשרים את תחילת התהליך. למשל, רמת גן היא אחת הערים הכי צפופות שיש בארץ ולכן לא תמיד ניתן להכניס משאיות ועגורנים ולשפץ מבנה בכל רחוב. לעתים הרחובות כל כך צרים עד שהנזק לסביבה יהיה בלתי נסבל, גם מבחינת חסימת כבישים וגם מבחינת הרעש והלכלוך שייווצר. במקרים כאלו התמ"א כהלכה למעשה נפסלת מראש כאשר הוועדה שלה עירייה היא זו שמאשרת אותם רק במידה ואין פגיעה בשאר הסביבה.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים