כרגע באתר
3
8
6
,
2
מודעות
כניסה לאזור האישי

הכול על מימוש זכויות לעובד שנפצע בבית

כולנו קמים בבוקר לעבודה בשביל להתפרנס בכבוד. אנשים רבים עובדים במשק הבית של אנשים אחרים, עם מקצועות כמו עוזרת בית, שיפוצניק, גנן ומטפלת. מקצועות בהם המעסיק שלנו הוא אדם פרטי, ולא חברה או מוסד ציבורי.

12/01/2015
כאשר אנחנו מועסקים על ידי אדם פרטי אנחנו צריכים להיות מודעים לזכויות שלנו, לרבות ימי חופש, שכר הוגן וגם הפרשת תשלום לביטוח לאומי. חלק מכך הוא תשלום הנועד לסייע למקרה של מימוש זכויות לעובד שנפצע בבית, במקרה שנפצע במהלך העבודה (בדרך אליה או חזרה ממנה), על מנת שנוכל לדרוש פיצוי הולם מביטוח לאומי.

מה קורה אם עובד נפצע במהלך העבודה בבית – מי אחראי לפיצוי?

מימוש זכויות לעובד מהווה תחום מורכב מאוד. יש שני גורמים מרכזיים אשר אחראים למתן פיצויים לעובד משק בית אשר נפצע. גורמים אלו כוללים את:

• המעסיק שמחויב לפצות אותנו במקרה שנפצענו כתוצאה מרשלנות שלו.
• ביטוח לאומי – שיפצה אותנו בהתאם לחוק ובהתאם להחלטות של וועדה רפואית ורופא תעסוקתי אשר יקבעו את גובהה הנזק ואחוזי הנכות שנגרמו לנו כתוצאה מהפציעה שלנו.

במידה ונפצענו בעבודה שלנו אנחנו חייבים לתעד את כל הטיפולים הרפואיים שלנו כדאי שבמקרה שנחליט לתבוע פיצויים מהמעסיק או מביטוח לאומי יהיו לנו הוכחות לפציעה.

כיצד יוכל עובד לממש את זכויותיו מול ביטוח לאומי?

מימוש זכויות לעובד שנפצע בבית מחייב פנייה לביטוח לאומי. אם נפצענו במהלך עבודה בבית פרטי אנחנו חייבים להציג לביטוח הלאומי הוכחות שאכן עבדנו בזמן שנפצענו (כמו למשל תלוש משכורת). השלב השני שאנחנו צריכים לעבור הוא תביעת אחוזי נכות מהמוסד לביטוח לאומי. תביעת הנכות כוללת הבאת חומר רפואי וגם בדיקה על ידי רופא תעסוקתי של הביטוח הלאומי. הרופא ימליץ כמה אחוזי נכות מגיעים לנו וועדה רפואית של הביטוח תהיה זאת שתקבע מה גודל הקצבה או הפיצוי שנקבל.

האם בעל הדירה צריך לפצות העובד לאחר הפציעה שלו?

גם בעל הדירה בה עבדנו חייב לפצות אותנו בגין הפציעה שלנו. אנחנו יכולים לפנות לבית משפט לענייני עבודה בשביל לתבוע את המעסיק שלנו בגין פציעה שקרתה לנו בזמן העבודה. בית המשפט יחליט מה גובה הפיצוי (בגין ימי עבודה שהחסרנו ובגין הנזק שנגרם לנו) שמגיע לנו מהמעסיק.

חשוב להדגיש שלא קיים קשר ישיר בין הפיצוי שישלם לנו המעסיק ובין הפיצוי שנקבל מהביטוח הלאומי. שני הליכי מימוש תביעות לעובד אלו הם נפרדים ובלתי תלויים אחד בשני. חשוב שלאחר הפציעה שלנו נקדם את שני אפיקי התביעה הללו בשביל שנוכל לקבל את הפיצוי הגבוהה ביותר שמגיע לנו. במקרה שבו המעסיק לא שילם עבורנו לביטוח לאומי אז הוא הופך לכתובת היחידה שאנחנו יכולים לתבוע ממנה פיצוי.
פעולות נוספות :
שיתוף בפייסבוק
הדפס כתבה
שלח כתבה לחבר
הוסף למועדפים